Žlč sa v pečeni produkuje nepretržite, ale do čriev sa uvoľňuje až pri požití potravy. Dovtedy sa zhromažďuje v žlčníku. Keď potrava prichádza zo žalúdka do čreva, otvára sa nielen, dolný zvierač žalúdka, ale aj spoločný žlčovod.
Pri vstupe potravy do čriev dochádza k podráždeniu receptorov v črevnej sliznici /v hlávke 12 nika/ čo spôsobuje otvorenie zvierača ktorým vchádza žlč do čreva a nazýva sa oddiho sfinkter.
Ten hrá kľučovú úlohu pre trávenie potravy v tenkom čreve.
Žlč plní najmä tráviace funkcie.
Keďže z krvi odstraňuje rôzne exogénne a endogénne látky, patrí aj k vylučovaciemu systému.
Žlč zvyšuje aktivitu enzýmov v pankreatickej šťave.
Žlčové kyseliny hrajú obrovskú úlohu pri vstrebávaní tukov.
Žlč je nevyhnutná aj pre vstrebávanie vitamínov rozpustných v tukoch A, D, E, K. U
Žlčové kyseliny zvyšujú sekréciu štiav žalúdočnej žľazy a zvyšujú črevnú peristaltiku.
Je zistená súvislosť medzi kvalitou žlče a vývojom narušení kĺbov. Predovšetkým existuje priamy vzťah s kolennými a bedrovými kĺbmi.
Pravidelnou masážou brucha, v oblasti žlčových ciest sa často darí zbaviť pacientov bolestí hlavy, najmä spánkovej oblasti, a niekedy aj vážneho ochorenia akým je epilepsia.
Podstatou toho všetkého je zlý odtok žlče, z toho či onoho dôvodu. Ak chceme problém vyriešiť, musíme vytvoriť odtok žlče, potom všetky problémy zmiznú.
STRESS
Podľa fyziológie je v stresových situáciách narušenie fungovania žlčníka sprevádzané oslabením jeho kontraktility a dochádza k spazmu, žlčovodov. Problém nie je vo väčšine prípadov v žlčníku, ale v žlčovodoch a zvieračoch. Pri narušení odtoku žlče a stagnácie v žlčníku dochádza k zahusteniu žlče, čo vedie k tvorbe piesku alebo k tvorbe kameňov.
Prejavy dysfunkcie žlčníka a žlčových ciest:
Zvýšený tlak krvi vo vénach
Bolesti hlavy a prebudenie o 3-5 hodí ráno
Narušenie nervových procesov
Žltý povlak na jazyku
Kožné choroby
Lámavosť ciev
Bolesti kĺbov
Biele fľaky na povrchu tela
Podráždenosť
Bolesť hlavy v spánkoch po jedle
Nevoľnosť pred a po jedle
Bolesť v pravom podrebrí – nadúvanie,
Horká chuť v ústach
Spätný tok žlče do žalúdka
Grganie
Hladové bolesti a kolika na prázdny žalúdok
Plak na jazyku
Zápach z úst
Zzápcha
Nepohodlie alebo bolesť medzi lopatkamiz pravej strany
Pankreatická nedostatočnosť, keďže pankreatické enzýmy sú aktivované žlčou
Časté bolesti hlavy / migrény môžu naznačiť, že sú problémy so žlčníkom/
⠀
Ako odstrániť stagnujúcu žlč a normalizovať tvorbu a odtok žlče?
pitím teplej vody ráno nalačno
Ďalej riešte príčiny napätí na psychosomatickej úrovni aby stres už nevytváral spazmus na žlčovom systéme. Treba vyriešiť 2 druhy konfliktov. Prvým je územnej agresie a sebaidentifikácie. Ak pochybujete o správnosti svojho rozhodnutia, alebo nemôžete vykonať voľbu a cítite neistotu pri rozhodovaní, tak tým vytvárate problém na žlčovom systéme. Pri druhom type konfliktu máte pocit ohrozenia svojho územia, doma, v byte, v práci, nezáleží na tom kde a voči komu. Identifikujte problém a nedovoľte aby sa opakoval.
Ďalšie tipy:
čím viac pohybu, tým väčšia stimulácia žlčníka zaraďte do cvičenia najmä – otočky, úklony, záklony,pohyby po diagonále, trasenie, mierny beh s rotáciou, drepy…
jedzte 3 hlavné jedlá denne a dve malé porcie, jedlo stimuluje odtok žlče
znížte príjem jednoduchých sacharidov – múčne jedlá a sladkosti pite šípkový nápoj ráno užívajte lecitín pre zriedenie žlče
užívajte šťavu z reďkovky a uhorky stimuluje tvorbu a vylučovanie žlče, zvyšuje jej tvorbu žlče 2-3krát
cvičte dýchanie tipu Bhastrika – kováčske mechy
Ako odtrániť spazmy žlčovodou viscerálnou masážou
1. krok – masáž dvanástnika. Hlávka dvanástornika sa premieta na pokožku napravo od centrálnej línie na šírku 3 prstov /1,5-2 cm/ vpravo od hranice medzi hornou a strednou tretinou vzdialenosti od mečovitého výbežku po pupok. Pomocou končekov dvoch alebo troch prstov pomaly, postupne vyvíjame „mäkký tlak v tomto bode. Smer tlaku je kolmo dolu. Postupujeme len do bolesti. Netlačíme hlbšie. V tlaku môžeme pomaly krúžiť prstami.Na tomto mieste zotrváme ka je potrebné, maximálne však do 3 minút.
2. krok odiho sfinkter Sphincter Odiho sa premieta na pokožu brucha u väčšiny ľudí o palec vpravo. Pomocou končekov dvoch alebo troch prstov pomaly, postupne vyvíjame „mäkký tlak v tomto bode. Ak sa objaví mierna bolesť alebo nepohodlie, je to signál na zastavenie tlaku. Ruka je fixovaná v dolnej polohe, v hĺbke zodpovedajúcej objaveniu sa prvej reakcie na bolesť, až kým sa intenzita bolesti nezníži alebo úplne nezmizne, čo bude naznačovať odstránenie spazmu hladkých svalov Oddiho zvierača. Maximálne tlačíme 3 minúty. Pri absencii bolesti (porušenie kožno-viscerálnych spojení) taksito tlak nemá trvať dlhšie ako 2,5 – 3 minúty – aby sa predišlo hyperstimulácii, nežiaducemu javu.
3. krok spoločný žlčovod Po zastavení bolestivej reakcie (nepohodlia) alebo po 3 minútach v podmienkach bez bolesti, sa ruka prenesie doprava o 3-4 cm pozdĺž a paralelne s rebrovým oblúkom. Spoločný žlčovod pritlačený v 2-3 polohách k vonkajšiemu okraju priameho brušného svalu, niekedy aj nižšie až po úroveň pupka.
4. krok žlčník Stláčanie žlčníka sa vykonáva buď hranou dlane alebo končekmi všetkých prstov, pozdĺž línie vonkajšieho okraja priameho brušného svalu dovnútra, snažiac sa pritlačiť žlčník k chrbtici a zdola nahor v smere od pupka k rebrovému oblúku.
Zmyslom vyššie opísanej techniky je dodržiavať prvej fáze odstránenie kŕčov z hlávky dvanástnika, Oddiho zvierača, potom odstránenie spazmu spoločného žlčovodu, potom dna žlčníka, a až potom nasleduje obnovenie motility samotného žlčníka. Podľa týchto pravidiel fyziologickým spôsobom dosiahneme uvoľnenie žlče do dvanástnika v priebehu niekoľkých minút od začiatku tlaku, ktorý je sprevádzaný zvukmi zvýšenej črevnej motility, niekedy aj mimovoľným výtokom plynatosti.
Ak máme podozrenie alebo potvrdenie žlčníkových kameňov, tak samotný žlčník nemasírujeme. Ak nie sú prítomné, tak na záver pristúpime k masáži samotného „vaku“ žlčníka Tlačíme len do objavenia sa miernej bolesti. Potom sa bez zmeny veľkosti tlaku urobí pauza. Keď úroveň vnímania bolesti klesá alebo úplne zmizne,prsty sa pohybujú po okolitom tkanive pri hľadaní bolesti. Po nájdení ďalšej zóny bolesti sa vykoná nové stláčanie tiež s pauzou po ktorom sa prsty posunú. Toto sa robí dovtedy, kým sa oblasť oblasť v blízkosti žlčového priestoru nezbaví bolseti. Alebo be zbolesti do 3 minút. Kombinácia týchto hmatov umožňuje vypúšťať zahustenú žlč, eliminovať venóznu stázu, vďaka tomu sa žlč v žlčníku obnovuje a prípadný zápalový proces v ňom klesá.
Samomasáž oblasti žlčníka je vhodné vykonávať nalačno, pred jedením. A ak sa venujme len oblasti ktoré sme opísali a nie žalúdku, tak možno tesne aj po jedení, aby jedlo lepšie bolo strávené. Celý postup masáže si môžete osvojiť v kurze: https://klucekzdraviu.sk/3kluce/
Nezabudneme ak je potrebné zároveň pracovať aj na psychosomatike.
Zeleninové štavy pijeme–od 1 pohára postupne ½ l denne. Tu je dôležitý detail! Pravidelne ich pijeme až keď už nie sú spazmy a žlč už môže vytekať, lebo sú žlčopudné.
Je dôležité PIŤ AŽ PO ODSTRÁNENÝ SPAZMOV, inak kmôžu vyvolať bolestivú koliku, ak žlč nebude vedieť odtekať tak môže zvyšovať tlak v žlčových cestách.
Každý mesiac druhy štiav striedame .
Ďalšie dôležité momenty.
Optimalizácia zdravia pečene a žlčníka. Kľúčové body pre každý deň.
Taurín a tekutosť žlče: Taurín, esenciálna aminokyselina, podporuje tekutosť žlče, ktorá je kľúčová pre správne trávenie. Užívame ju pravidelne počas 30 dní na podporu zdravia pečene.
Diafragmálne dýchanie a spánok: Pravidelný tréning diafragmálneho dýchania uvoľňuje bránicu a podporuje aktívne dýchanie, ako napríklad bhastrika. Dostatočný spánok je nevyhnutný pre regeneráciu organizmu.
Zdravé raňajky: Raňajky sú kľúčové pre uvoľnenie nahromadenej žlče počas noci. Odporúča sa ich zloženie obsahujúce žlčopudné látky, mastné kyseliny, bielkoviny a horčinu.
Prevencia nafukovania: Je dôležité vyhýbať sa nevhodným kombináciám jedál, ako je konzumácia sladkostí po bielkovinách, nejesť večer po 18:00. Taktiež by sme mali vylúčiť jedlá, ktoré spôsobujú nadúvanie.
Ohrev pečene: Pre systematický detox pečene odporúčame aplikáciu teplej vyhrievacej podložky na oblasť pečene, ako je napríklad podľa metódy Zalmanova, minimálne 30 minút trikrát denne po hlavných jedlách. Keď sú pečeň a slezina veľmi zväčšené 2 krát a iba 1 krát denne v menej závažných prípadoch Tento postup pomáha aj pri slezinnových problémoch.
Použitie esenciálnych olejov: Na zmierňovanie spazmov na žlčových cestách odporúčame esenciálne oleje, ako je napríklad zmes citrónového a feniklového oleja. Používajte kvalitné esenciálne oleje a dodržiavajte odporúčané dávkovanie pre maximálny účinok.
Príklad použitia. 100 ml základný olej a 10 kvapiek oleja citrónu,a 10 feniklu zmiešame a s jedlom pijeme za 1 ČAJOVÚ LYŽIČKU počas 2 TÝŽDŇOV. Potom 2 týždne prestávka aby sa neznižoval efekt / zvyk/ / predtým môžeme vyhriať oblasť termofórom. Používajte len kvalitné esenciálne oleje.